Taro tesisi – ilginç gerçekler ve pratik ipuçları

taro bitki büyük yapraklar ve kırmızı çiçekler

Açık ve kapalı kullanım için Taro bitki

Taro bitkisi ev ve bahçe için popüler bir çiçek, ancak bu zor ve sıradışı doğal özelliklere sahiptir. Bu dökmeyen bitki için yeterince sabır ve bakım gösterirseniz, bahçede gerçek bir "kupa" alabilirsiniz. Ama elbette ki, santralin gerçekten talep ettiği konusunda sizi uyarmak istiyoruz!

Burada evinizde veya bahçede taro bitkisinin nasıl yetiştirileceğine dair ipuçlarımızı okuyabilirsiniz.

Taro (Colocasia esculenta)  Yaşam alanınızdaki her mevsimde sizi kesinlikle etkileyecektir - bu büyük kalp şeklinde yaprakları olan güzel ve her daim yeşil bir bitkidir. Evde bir Taro ile, kesinlikle orada egzotik bir atmosfer yaratabilirsiniz. Bitkinin diğer resmi isimleri taro, colocasia, Eddoe, Dasheen'dir.

İnsanlar ona geniş yaprakları ile açıklanan "Fil Kulağı" lakaplı diyorlar.

taro bitki ve palmiye ağaçları
Taro için evde daha fazla alana ihtiyacınız var, çünkü her daim yeşil yaprakları 2 metreye kadar çıkabiliyor. Bununla birlikte, birçok insan, bitkiyi dışarıda büyümeyi tercih eder.

Taro nadiren çiçek, bu olay bahçıvanlar arasında büyük bir başarı olarak görülüyor. Çiçekler açık yeşildir ve Calla'ınkilere benzemektedir, ancak hoş bir kokuya sahip olmamalıdır.

Çiçekler, görünümlerinden kısa bir süre sonra kesilir, çünkü bitkiye çok miktarda enerji harcarlar ve

çiçek küvet taro bitki
Garip gelebilir, ama Taro her zaman sadece üç yaprağı olmamalıdır. Uygun bakım ile harika bir şekilde büyüyebilir ve 10 yapraka kadar gelişebilir. İşte prensip: daha fazla yaprak, bitkinin durumu daha kötü. Bu yüzden bahçıvanlar, yeni bir tanesi çıktığında en eski yaprağı hemen çıkarır. Yaprakların 3 numarası sizi rahatsız etmemelidir.

Taro bitkisi nasıl yetiştirilir?
Yukarıda belirtildiği gibi, taro, toprakta hem dikey hem de yatay olarak büyüyen rizomları oluşturan sürekli yeşil renkli, çok yıllık bir bitkidir. Rizomlar etlidir ve 3 ila 5 cm arasında bir çapa sahiptir. Evet, Taro'nun gerçekten çok fazla bakıma ihtiyacı var, ama eğer bitkiye nasıl bakılacağını öğrendiyseniz, gelecekte herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Taro, diğer bitkiler ile, örneğin ortancalarla uyumludur.

dış mekan kullanımı için taro tesisihareli

Bitkinin iyi büyümesi için en önemli ön şartlardan biri, doğru miktarda su almasıdır.

orijinal olarak tropik taro bitki

Taro, ılımlı sulama gerektirir. Eğer aşırıya kaçarsanız, kökler çürümeye neden olabilir - ki bu aslında bitki hastalığının en yaygın nedenlerinden biridir. Taro, hava sıcaklıklarını 21 derece civarında ve havada sürekli olarak nemlendirir. Dikkat et, dona dayanıklı değil!

ışık

Taro bitkiniz için evde güneşli bir köşe seçin, pencerenin yanında iyi hissediyor, ancak doğrudan güneş ışığında değil.

Taro tropikal bölgelerden geliyor, bu yüzden sıcak ve nemli ortamı seviyor

bahçede taro bitki

saksı toprağı

Burada uygun karışık toprak: turba, kum, tınlı. Aynı zamanda iyi bir drenaj gerektirir. Yüksek mevsim boyunca, ilkbahardan sonbahara, bitkinin gübrelenmesi gerekir. kaynak

nakli

Bitki kesimler tarafından yayılır. Bitkilerin güçlü bir kök sistemi geliştirmesi nedeniyle, transplant için daha büyük bir tencereye ihtiyacınız olacaktır.

Transplant için en uygun zaman, sıcaklığın dışarıda yükseldiği baharın sonundadır.

taro bitki hasat

Düşünebileceğiniz diğer ipuçları

Tarolarınızı yaprak bitleri ve akarlar gibi zararlılardan koruyun. Yapraklar sarardığında, odadaki hava çok kuru ve zorlu bitkinin daha fazla suya ihtiyacı vardır. Soğuk mevsimde Taro bir kış bahçesinde mükemmel bir şekilde büyür, eğer varsa, oraya bitkiyi koyabilirsiniz, orada soğuk kışı iyi bir şekilde yaşayacaktır.

Ve bu mahsulün kökleri nasıl görünür

taro bitki kökleri

Taro neden "ağlıyor"?

Taro ne zaman yapraklarda küçük su damlaları görüyor ve bitkinin neden "ağladığını" merak ediyor. Aslında, bu sürece guttasyon denir - bu, bazı bitkilerde sıvı damlalarında suyun iletilmesidir. Su serbest bırakılır, böylece su doygunluğuna rağmen, yapraklara besin maddesi taşınması garanti edilir. Bu nedenle, taro yapraklarındaki su damlaları temel olarak normaldir, ama yine de dikkatli olmalısınız, taro yaprakları zehirlidir ve çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Tarodaki guttasyonun nedeni, aslında yanlışlıkla yaptığı bitki yapraklarının ihlali olabilir.

Efsaneye göre üç taro yaprağı, büyük bir ailede - büyükanne, anne ve kızı - üç kuşak kadınını sembolize ediyor. Ve hepimiz birbirimizi çok sevdiğimiz için, bu insanlardan biri öldüğünde çiçek "ağlar". Taro'nun ağlamayı kesmesi için, sulamada kullanılan su miktarını geçici olarak azaltabilir ve bitkinin yeni koşullara nasıl uyum sağladığını görebilirsiniz.

Tropik bölgelerde taro ile bütün alanları sık sık görebilirsiniz.

yararlı bir bitki olarak taro bitkisi

Taro tesisinizin bakımıyla çok eğlenmenizi dileriz!