Siyah Beyaz Fotoğraf? Fotoğrafları nasıl geliştirebilirsiniz?

siyah beyaz fotoğrafçılık ağaç kabuğu sonbahar yaprak

Siyah Beyaz Fotoğraf? Fotoğrafları nasıl geliştirebilirsiniz?

Renkli fotoğrafların 1920’lerden beri var olmasına rağmen, siyah-beyaz fotoğrafçılık hala pek çok insanla o kadar çok saygı duyulan ve popüler olan bir şey değil mi? Hatta bugün bile, dijital çağda, bu tür sanatın zirveye ulaştığını söyleyebiliriz.

Daha güçlü bir mesaj

Siyah-beyaz fotoğraflar, duyularımızı diğerlerinden çok daha fazla etkiliyor gibi görünüyor. Muhtemelen dünyanın renk düzeninin bizim için her zamanki olacağıdır. Siyah beyaz fotoğraf, bu nedenle mistik, eşsiz bir ışıkta her şeyi temsil ediyor.

Sürekli yaşam döngüsü

siyah beyaz fotoğrafçılık eller ayak hayat çemberi
Ama başka bir şey de var. Bazı renk efektleri fotoğrafta çok fazla göz kamaştırıcı. Her zamanki dünyada bile değiller. Bütün bunlar siyah beyaz fotoğrafta bir problem olarak gereksizdir. Konuya daha iyi odaklanmaya devam edebilirsiniz.

Profesyonel fotoğrafçılar siyah beyaz resimleri seviyor

Profesyonel fotoğrafçılar siyah beyaz fotoğrafçılığı severler. Hatta Henri Cartier Bresson gibi bazıları bile, renkli fotoğrafa izin vermeyecek kadar ileri giderler. Renkli resimleri sadece aile albümlerinde saklamak gerektiğine inanıyorlar.

Henri Cartier Bresson

siyah beyaz fotoğrafçılık henri cartier bresson

Fotoğrafçının en ünlü fotoğraflarından biri

siyah beyaz fotoğrafçılık che gevara henry cartier bressonSiyah beyaz fotoğraflarla genellikle ne yaparsınız?

Siyah beyaz fotoğrafta özellikle güzel manzaralar ve portreler sergileniyor. Sanat eserlerinin muhteşem bir örneği Ansel Easton Adams’ın resimleridir ve harika manzaralar çizmiştir. Grafik karakterleriyle karakterizedirler. Dahası, ortaya çıkardıkları binlerce siyah ve beyaz tonla etkiliyorlar.

Ansel Easton Adams

siyah beyaz fotoğraf ansel adams fotoğrafçı

Unutulmaz anlar arayan tanınmış fotoğrafçı

siyah beyaz fotoğraf ansel adams retro araba kamera

Ansel Adams tarafından balıkçı tekneleri eklendi

siyah beyaz fotoğraf ansel adams tekneler deniz

Siyah beyaz fotoğraflara ne zaman erişmek zorundasınız?

Çoğunlukla, aynı görüntünün sürümü siyah beyaz ve renkli olarak görüntülendiğinde, iki farklı sonuçla karşılaşırsınız. Çoğu durumda, iki tonlu varyant daha güçlü bir mesaj alır.

Ancak, bazı durumlarda renkli versiyonları diğerlerinin önünde tercih etmek zorunda kalmayacak mı? Bu muhtemelen doğrudur, örneğin, çok tanınmayan bir hayvanı temsil ediyorsanız veya belki de gün doğumu veya gün batımının eşsiz güzelliğini temsil etmek istiyorsanız … Aslında burada başka bir itirazda bulunmalısınız. Bu örneklere, çoğunlukla, tam olarak hangi etkiyi elde etmek istediğinize bağlıdır. Ruh halinize ve atmosfere vurgu yapmak mı yoksa renklerin ve nüansların ihtişamını göstermek mi istiyorsunuz? Siyah beyaz fotoğrafın renkli olduğu ve hangisinin daha uygun olacağı iki durumdan hangisine cevap verebilirsiniz?

Aziz Paul Katedrali önünde kat otobüsü

siyah beyaz fotoğrafçılık londra otobüs st paul

Modern teknolojinin avantajları

Modern teknolojinin güzelliği, ister renkli ister siyah beyaz fotoğrafını çekiyor olun, uygun bir zamanda çok uzun süre düşünmek zorunda değilsiniz. Aksine, sahneyi kaydetmeniz önemlidir. Dijital fotoğraf kameraları ile daha sonra sadece konuşmanın kararını verebilirsiniz.

Ancak bazen, siyah beyaz fotoğraflarla deneyler yapıyorsanız, ön karar da çok yardımcı olabilir. Fotoğraf makinesini doğru şekilde ayarlarsanız, siyah beyaz görüntülerken sahneleri yine de görebilirsiniz. Böylece, siyah ve beyaz olarak görüldüğünde dünyanın nasıl hissettiğini anlayabileceksiniz!

Eşsiz anne sevgisi

siyah beyaz fotoğrafçılık maymun anne çocuk

Salvador Dali – Portre

siyah beyaz fotoğraf salvador dali portre

Eski iskele üzerinde nostalji

siyah beyaz fotoğraf eski gemi nostalji

Siyah beyaz müzik

siyah beyaz fotoğrafçılık piyano

Çarpıcı doğa panorama

siyah beyaz fotoğrafçılık doğa manzara deniz taşları

Sessizlik ve mükemmellik

siyah beyaz fotoğraf zen duygu sarı çiçekler

New York’ta bir retro görünüm

siyah beyaz fotoğrafçılık new york panorama retro

 Beyaz aşk ve barış

siyah beyaz fotoğrafçılık beyaz güvercinler düğün