Bauhaus stili: Modern mimarlık için neden bu kadar önemli?

Bauhaus stili, modern mimarlık için neden bu kadar önemli?

 

Mimarlık tarihi ile ilgilenen herkes Bauhaus terimini bilir. Mimarlık ve tasarım için Walter Gropius tarafından kurulan okul hakkında. 1919 ve 1933 yılları arasında resmen faaliyet gösteriyordu. Aslında, öğrencilerin çalışmalarına devam etmesi söz konusudur. Birçok modern mimar ve binaları bu okulun ardılı olarak kabul edilebilir.

Bauhaus tarzında mimari ve tasarım

Bauhaus tarzı mimarisi Bauhaus yapı Dessau

Bauhaus, 1919 yılında Walter Gropius tarafından kuruldu.

Bauhaus tarzı geometrik şekiller renkleri
Plakalar

Bauhaus stili için tipik, birincil renklerin kullanılmasıdır, yani kırmızı, mavi ve sarıdır. Dahası, Bauhaus stilistleri her zaman çok net geometrik şekiller kullandılar. Bu yaklaşım, bu okulun felsefesi ile açıklanabilir. Bauhaus sanatçıları her yerde seri üretime uyan basit formlar aradı.

"Az daha çok" - Bauhaus'un sloganı

Bauhaus tarzı dışkı farklı renkler tasarımcı sandalyeler

Bazı Bauhaus tasarımcıları, Bauhaus stilini, tüm halklara ve kültürlere uygun, uluslararası bir tarz haline getirecek kadar ileri gitti.

Pratik ve rahat tasarım

Bauhaus tarzı mobilya sandalye ofis oturma odasıBasit şekiller ve doğal malzemeler

Bauhaus tarzı mobilya sandalye çelik rattan

Bauhaus hareketinin önemli figürleri

Bauhaus tarzının ne olduğu hakkında daha net bir fikre sahip olmak istiyorsanız, dünyanın önde gelen tasarımcılarının eserlerine bakın. O zaman, tipik şekillerin neye benzediğini görsel olarak fark edeceksiniz. Bundan sonra, bu tarzın etkisini çevreleyen modern inşaat ve tasarım işlerinde kolaylıkla tanıyacaksınız.

Bu işlev şekli belirler

Bauhaus tarzı barcelon achair tasarımcısı Ludwig Mies van der Rohe

Walter Gropius

Bauhaus Okulu'nun kurucusu olan daha önce bahsettiğimiz Walter Gropius ile başlayalım. Teorik olarak bu tarzın ideolojisini formüle etmiş ve sonra eserlerinde kullanmıştır.

Johannes Itten

Bauhaus hakkında hatırlaman gereken başka bir isim. Bu sanatçı, birincil renklerin kullanımını savundu. Ayrıca Bauhaus stili için tipik hale gelen nüansları da belirledi.

Çalışmaları Bauhaus stili için çok önemliydi. Bununla birlikte, bir noktada kendi yolunu alıp Bauhaus stilinin orijinal fikirlerinden uzaklaştığından bahsetmeliyiz.

Laszlo Moholy-Nagy

Johannes Itten Bauhaus'tan ayrıldıktan sonra, Laszlo Moholy-Nagy görevlerini devraldı. Özel inşaat faaliyetleri nedeniyle, bugün bu tarzın en güzel mimari eserleri Macaristan'da bulunmaktadır.

Barcelona Başkanı ve Osmanlı

Bauhaus stili Mies Barcelona Başkanı ve Osmanlı

Bauhaus stili ve modern mimarisi

Peki Bauhaus stili neden modern mimari ve çağdaş tasarım için çok önemli? Cevap, düşündüğünüz kadar karmaşık değildir.

Modern binalarda, manevra için çok az alanınız var. Bugün her zaman net çizgiler ve istikrarlı yapıya güveniyorsunuz. Ayrıca, her odadaki ışık yoğunluğu ve ışık erişimi özellikle önemlidir.

Modern mimaride temiz hatlar ve kararlı yapı

Bauhaus tarzı modern mimari Bauhaus

Bu tür yapıların orijinal olması için, yapısında temel formların yaratıcı kullanımını planlamak gerekir. Bir olası yaklaşım, birçok modern mimar için ortak olan organik formların kullanılmasıdır.

Bauhaus'ta geometrik şekiller önemli rol oynuyor

Bauhaus tarzı mimari tasarım ve sanat

Öte yandan diğerleri, geometrik şekillerin bileşimi ile yaratıcı bir şekilde ilgilenirler. Bu, Bauhaus Okulu'na başvuran tasarımcılar, sanatçılar ve mimarlar için geçerlidir.

Basit tasarım

Bauhaus tarzı soskin evi

Bauhaus okulu ve organik formlar

Modern mimaride, belli yerlerde Bauhaus ve organik formların kaynaşmasını gözlemliyoruz. Özellikle yuvarlak formlarla, bazen çakışırlar. Hala doğal malzemeler kullanılıyorsa, ikisi arasındaki sınırlar tamamen bulanık. Modern teknolojilerle ayık ve modern işlenebilirler ve aynı zamanda her zaman doğal bir görünüm sağlarlar.

Organik şekiller ve etkileyici renkler

Bauhaus tarzı poster modern mimari sanatı

Bauhaus tarzı Dessau Legend tasarım mobilya Grupius

Bauhaus tarzı Bauhaus bisiklet inşaatı gümüş
Bauhaus tarzı tasarım kostrukt renkleri ve şekilleri Bauhaus tarzı tasarım kostrukt iç otel Bauhaus tarzı tasarım Optimize edilmiş oda dekoru Bauhaus tarzı tasarım Optimize edilmiş oda elemanı yatağı Bauhaus tarzı tasarım Optimize edilmiş oda merdiveni
Bauhaus tarzı Dessau Legend tasarım mobilya dolabı Bauhaus tarzı renkler tasarım mimarisi

Bauhaus tarzı panton sandalye kırmızı Bauhaus tarzı Piet Mondrian kompozisyonu kırmızı sarı mavi

Bauhaus stili Yves Saint Laurent Mondrian elbise Bauhaus tarzı Piet Mondrian Odysey Bauhaus tarzı Piet Mondrian oda tasarımı
Bauhaus tarzı Retvield tasarımcı mobilya Bauhaus sandalyeler