Organická architektúra: Učenie Frank Lloyd Wright

organická architektúra Frank Lloyd Wright

Lekcie Franka Lloyda Wrighta o organickej architektúre

 

Písanie článku o ľuďoch ako Frank Lloyd Wright je veľkou výzvou. Len popis jednej z jeho diel môže ľahko vytvoriť samostatnú knihu. Preto pravidelne venujeme pozornosť ľuďom, ako je on, tým, že spájajú ich mená s konkrétnejšou otázkou.

Frank Lloyd Wright

Portrét Frank Lloyd Wright
Veľký architekt vo svojom štúdiu

organická architektúra Frank Lloyd Wright v ateliéri

Dnes z nej pracujeme. Sú to doktríny a vyhlásenia, ktoré podľa nášho názoru výrazne ovplyvnili vývoj organickej architektúry. Preto sa s týmto výrazom zaoberáme aj trochu ďalej. To je pravdepodobne nevyhnutné, pretože organická architektúra zohráva dôležitú úlohu aj dnes. Pravdepodobne nebude v nasledujúcich desaťročiach ani menej dôležitá.

Vývoj organickej architektúry

architektov Frank Lloyd WrightArchitekt podľa menovania

veľký architekt Frank Lloyd Wright

prérie štýl

Začnime s trochou vysvetlenia. Frank Lloyd Wright nemá nič spoločné s pojmom "organická architektúra". Vytvoril prériový štýl. To nasledovalo prirodzenými líniami a ukázalo sa ako protipódu proti výstavbe viktoriánskej éry. Prériový štýl vyvinul organickú architektúru. Z tohto dôvodu sa na tento štýl vzťahuje aj veľa z výučby Franka Lloyda Wrighta o konštrukcii a dizajne.

Článok sa zameriava na niektoré učenia Franka Lloyda Wrighta. Citácie nájdete v nasledujúcom článku.

Prériový štýl vyvinul organickú architektúru

organická architektúra Frank Lloyd Wrightorganická architektúra Frank Lloyd Wright funguje

Architekt musí byť schopný sledovať desať rokov vopred

Architekt musí byť akýmsi prorokom, podľa Frank Lloyd Wright. Musí byť schopný pozrieť sa aspoň niekoľko rokov vopred. Organická architektúra spĺňa túto požiadavku. Jasné prirodzené línie umožňujú mnoho zmien a transformácií.

Dobrá budova nesmie ublížiť krajine

klasická architektúra Frank Lloyd Wright

Klesajúci vodný dom uprostred prírody

organická architektúra Frank Lloyd Wright house padať vodu

Pôvodná interpretácia

Mohli by ste jasne a jednoducho odpovedať na otázku, prečo sú niektorí architekti vyslovení geniálny a nie ostatní? Každý by bol schopný pochopiť, opísať a reprodukovať štýl. Robíme to tak, aby sme povedali. Ale vytvorte taký originálny objekt, ktorý cítite, že má dušu - to je iné. To je úžasné.

Frank Lloyd Wright obhajuje svoju vlastnú interpretáciu štýlov. Organická architektúra je v tomto ohľade jednoznačne úspešná. Práve imituje prirodzene existujúce formy. Sú vždy jedinečné!

Dom v New Jersey

organická architektúra domova Frank Lloyd Wright v New Jersey

interiér

Bachman Wilson House organická architektúra Frank Lloyd Wright

Budova musí vyzerať ako prirodzene pestovaná v prostredí

Táto téza Frank Lloyd Wright môže byť do určitej miery použitá na definíciu organickej architektúry. To isté platí pre nasledujúce:

  • Dobrá budova nesmie ublížiť krajine. Musí ju urobiť krajšou.
  • Architektúra je životná alebo animovaná forma.

Keby sme čítali len tieto diela od Frank Lloyd Wright, mysleli by sme si, že jeho stavby sú úplne ekvivalentné organickej architektúre. Nenechajte sa uviesť do omylu. Jeho učenie bolo niekedy naozaj kontroverzné. Mnohí by nesúhlasili s našou myšlienkou o organickej architektúre alebo by si niečo vybrali. Napriek tomu sa korene tohto štýlu nachádzajú v jeho budovách av súčasnosti.

Ďalšie budovy Frank Lloyd Wright

organická architektúra architekta Frank Lloyd Wrightorganická architektúra Frank Lloyd Wright taliesin západné ranné svetlo Penfield house organická architektúra Frank Lloyd Wright