Slávni architekti: 3 z najslávnejších žien architektov

Slávni žien architekti modernej histórie: Sophia Hayden Bennett, Marion Mahony Griffin, Eileen Grey

 

Väčšina kníh o architektonických dejinách zanecháva dojem, že muži predovšetkým utvárajú architektúru 20. storočia. V skutočnosti ide o dosť diskriminačný prístup k predmetu. Okrem Le Corbusier, Mies, Wright a Kahn by sme sa mali lepšie spoznať mená niektorých dám, ktoré sú tiež veľmi dôležité pre modernú a súčasnú architektúru.

Radi by sme vás upriamili pozornosť na niektoré z nich a odporučili vám, aby ste sa na to držali: všetci navrhli niektoré z ich pozoruhodných budov.

Sophia Hayden Bennett

Sophia Hayden Bennett sa narodila v roku 1869 v Santiagu v Čile. Jej otec bol miestny a matka - Američan. Bola jednou z mála žien svojho času, aby získala akademický titul v architektúre. Stalo sa to v škole architektúry.

Sophia Hayden Bennettová absolvovala v roku 1890 av roku 1891 bola pozvaná na svetovú Kolumbijskú výstavu v Chicagu. Mala by sa zúčastniť súťaže o dizajn Ženského staviteľstva. Jej dizajn bol tiež jej promótorským projektom a predstavil trojposchodovú budovu v štýle talianskeho renesančného daru, ktorý získal prvú cenu všetkých 13 návrhov.

Sophia Hayden Bennett

slávni architekti ženy sophia hayden bennett

Sophia Hayden Bennett mala vtedy 21 rokov a za svoj projekt získala 1 000 dolárov. Človek by dostal desaťkrát viac pre ten istý výkon v tom čase. Počas výstavby bola vystavená veľkému tlaku a muselo urobiť veľa zmien. V dôsledku toho ochorela a musel ísť do sanatória, aby sa zotavil.

Neskôr nikdy nepracovala ako architekt a v spoločnosti sa to považovalo za dôkaz, že žena nemala pracovať ako architekt.

Marion Mahony Griffin

Tiež Marion Mahony Griffin je jednou z najslávnejších dámy medzi slávnymi architektmi nedávno. Bola zamestnancom spoločnosti Frank Lloyd Wright. Griffin sa narodil v roku 1871 a študoval aj v Mitovej škole architektúry.

V roku 1894 začala pracovať pre svojho bratranca a stretla sa tam s mnohými slávnymi architektmi. Jedným z nich bol Frank Lloyd Wright a bola prvá osoba, ktorú najal. Griffin vytvoril výrazné nátery farieb na vodu, ktoré sa nachádzajú v jeho domoch v štýle Prairie.

Marion Mahony Griffin

slávni architekti ženy marion mahony griffin
Ich spolupráca skončila v roku 1909, kedy Frank Lloyd Wright odišiel do Európy. Chcel mu dať rozkazy ateliéru, ale povedala. Bol najatý jeho nástupcom. Vlastne dostala meno Griffin, s ktorou je dnes známa, až v roku 1911, keď sa vydala za Waltera Burleyho Griffina, ktorý tiež pracoval vo Wrighte.

Eileen Grey

Eileen Gray sa narodil v roku 1878 v bohatej šľachtickej rodine v meste Enniscorthy v Írsku. Študovala umeleckú históriu v Londýne a potom sa presťahovala do Paríža. V roku 1902 pokračovala v štúdiu. Jej odborné znalosti v oblasti laku umožnili jej otvorenie spoločného štúdia s japonským remeselníkom SeizoSugawara. Nielen, že dokonalé svoje zručnosti, bola tiež najatá bohatými klientmi na dizajn interiérov.

Eileen Grey

Berenice Abbottová fotografia Eileen Gray, 1927, NMIEG: 2003.569, kolekcia Eileen Gray II

Na základe svojich skúseností postavila dom E-1027 pre seba a svojho milenca Jean Badovici.

Dom E-1027

Slávne-architekt-ženy-modernou architektúrouDom sa nachádza na juhu Francúzska a jeho dizajn viedol k veľmi odvážnym pokusom s nábytkom. Oni boli silne ovplyvnený architektúrou a zostali niektoré z najvýraznejších kusov interiérového dizajnu k dnešnému dňu.

Slávne-architekt-ženy-Eileen šedo-kreslo

Eileen šedo-style Bibendum replika-sedačkovej preslávené-architekt-ženy

Slávne-architekt-ženy-moebeldesign

Po odlúčení od svojho milenca Eileen Gray nechcel navštíviť dom E-1027 tak často. Ale Le Corbusier bol posadnutý. Presťahoval sa do neďalekého domu a dokonca dokonca napadol, aby si maloval dom so svojimi vlastnými obrazmi.

Ženy zohrali kľúčovú úlohu v rozvoji interiérového dizajnu a architektúry. Tieto tri dámy sú príkladom toho, prečo sa oplatí preskúmať ich prínos.